X

O nas

SlodkoKwasny.com to strona poświęcona kuchni azjatyckiej, jednej z najstarszych kuchni świata, bogatej w różnorodność smaków, składników i potraw. Nic dziwnego bo kuchnia azjatycka ewoluowała na obszarze rozciągającym się od byłych republik radzieckich aż po małe wyspy na Pacyfiku.  Jej europejska wersja często daleka jest od pierwowzoru, oryginalne składniki zastępowane są miejscowymi, smak potraw zmodyfikowany jest na tyle, że nie przypominają one pierwowzorów. Na naszej stronie staramy się wrócić do korzeni kuchni dalekowschodniej.

Zakochaliśmy się w azjatyckich smakach przebywając dłuższy czas w Chinach i podróżując po większości krajów azjatyckich. Smakowaliśmy włochatych rzecznych krabów w Szanghaju, przegrzebków na parze i zupy z płetwy rekina w Kantonie, wołowiny z ostrą papryką i chińskiego bakłażana w małych ulicznych restauracyjkach na chińskiej prowincji.

Oblizywaliśmy palce po lepkich słodkich żeberkach i piliśmy litry piwa Qingdao (za którym nie przepadamy ale o inne w Chinach trudno) po ognistym hot-pocie w Syczuanie.

Rozgryzaliśmy tajniki dim sum  w Hong Kong’u.

Rozpływaliśmy się nad smakiem sushi o 5tej rano na największym na świecie markecie rybnym w Tokio i gotowaliśmy sami shabu shabu w lokalnych tokijskich barach (podobnie jak bohaterowie jednego z naszych ulubionych filmów ‘Między Słowami’).

Próbowaliśmy gigantycznego kraba pieprzowego i szybko smażonego makaronu w Singapurze.

Spływaliśmy potem jedząc piekielnie ostrego Tom Yum Kung’a w Tajlandii  i z zacięciem rozwijaliśmy liście pandan’u by dostać się do przepysznego kurczaka na Koh Samui. Z lekkim obrzydzeniem po dodaniu sobie odwagi piwem próbowaliśmy prażonych owadów na zatłoczonych uliczkach Bangkoku.

Porównywaliśmy wołowego tatara i koreańskiego grilla w Seulu z polskimi klasykami.

Zajadaliśmy się krewetkami w sosie tamaryndowym w Sajgonie na zmianę z sajgonkami i gasiliśmy pragnienie po nocnych eskapadach zupą PHO.

Zachwycaliśmy sie prostotą przygotowania skrzydełek kurczaka i bistekiem w filipińskiej stolicy Manili i na Boracay.

W Indonezji na śniadanie jedliśmy nasi goreng, na lunch satay a na indonezyjskim Sulawesi tuńczyka i langustę prosto z morza popijając zimnym Bintangiem.

W Malezji zaskoczyło nas połączenie kuchni portugalskiej, chińskiej i hinduskiej – ryba zapiekana w folii w przyprawach korzennych czy krab chili.

W Indyjskim Tamil Nadu żyliśmy tygodniami jedząc wyłącznie wegetariańskie hinduskie specjały, gustując szczególnie w alo gobi, pokarach i aromatycznych curry. Na indyjskich Andamanach wzbogacaliśmy wegetariańską dietę pysznymi własnoręcznie łowionymi rybami, przyprawianymi fachowo przy pomocy lokalnych kucharzy.

W dżungli na Borneo Indianie gościli nas świeżym musującym winem ryżowym i kurczakiem z ryżem perfekcyjnie upieczonyn w bambusie w ognisku.

Czasami nie mieliśmy pojęcia co jemy (nieraz wynikało to z problemów z komunikacją i zamawianiem na chybił-trafił), szczególnie w Kantonie gdzie do przygotowania potraw używa się dosłownie wszystkiego co chodzi, pełza, skacze, pływa i lata. Istnieje nawet powiedzenie, że Kantończycy jedzą wszystko co ma nogi oprócz stołu i wszystko co lata oprócz samolotów. Myślimy, ze można to z powodzeniem powiedzieć o wszystkich Chińczykach, ale także o innych mieszkańcach Azji.

Na pomysł strony z przepisami kuchni azjatyckiej i sklepem internetowym ze składnikami potrzebnymi do przyrządzania jej potraw wpadliśmy kiedy po raz kolejny musieliśmy zrezygnować ze swoich ulubionych azjatyckich dań przebywając w Polsce, w naszych sklepach nie mogliśmy się zaopatrzyć w potrzebne do ich przygotowania składniki. To co jest łatwe do kupienia w Amsterdamie Londynie czy Berlinie w Polsce jest niedostępne, albo kosztuje 3 razy tyle ile powinno.

Na naszej stronie staramy się proponować przepisy na oryginalne potrawy kuchni azjatyckiej, część przepisów dostaliśmy od naszych azjatyckich przyjaciół. Wszystkie potrawy są przetestowane przez nas, czasami potrzebowaliśmy kilku prób by smak nas w 100% zadowolił.

W naszym sklepie dostaniecie wszystkie składniki używane w naszych i wszelkich innych przepisach kuchni azjatyckiej.

Życzymy udanych kulinarnych eksperymentów i mamy nadzieję, że kuchnia azjatycka stanie się dla Was taką samą pasją jaką stała się ona dla nas.

View Comments (24)

  • Zazdroszczę Wam tych podróży! Chciałabym kiedyś tak jak i Wy posmakować tych wszystkich oryginalnych smaków i zobaczyć to co Wy zobaczyliście :) Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś spełnić moje marzenia, a tymczasem będę wypróbowywać przepisy i Wasze produkty :)

  • Gratuluję Autorom wspaniałej strony internetowej i sklepu:) Naprawdę jest fenomenalna- potrafi oczarować wykonaniem, językiem, fotografiami a przede wszystkim przekazuje ogromną wiedzę kulinarną :) Super,że powstała, bo inaczej pewnie nigdy nie spróbowałabym tylu pysznych potraw- trzymam za Was kciuki:) A zainteresowanych zachęcam do zakupów, które na pewno sprawią Wam pyszną przyjemność :) Pozdrawiam!

  • Naprawdę doskonały pomysł z tą stronką! Przepisy + składniki to jest coś. Mało gdzie można znaleźć po polsku przepisy ORYGINALNE azjatyckie! Wszędzie raczej potrawy typu Fix po chińsku :) Gratulacje!!! Będę Waszą stałą bywalczynią.....

    • Cieszymy się, że strona się podoba. Relacje z gotowania potraw będą mile widziane :)

  • Pomysł z tą stronką rewelacja zarówno przepisy jak i bogaty w asortyment wyposażony sklep !!!
    Ceny bardzo przystepne !!!! Trudno znalezć dobre i sprwadzone przepisy po polsku i aby były to: ORYGINALNE azjatyckie!!! Zakupy w tym sklepie to sama przyjmność , napewno nie raz będe dokonywać w waszym sklepi zakupów , oraz was bedę polecac!!!!

    • Rzeczywiscie, trudno kupic korzen kolendry w Polsce, my zastepujemy albo malymi korzonkami z doniczek ze swieza kolendra albo lodyzkami swiezej kolendry, ktore daja mniej wiecej podobny smak.

  • CUDOWNIE! Polecam każdemu i na pewno tu wrócę niejednokrotnie! Pozdrawiam