Pieprz

Pieprz

Pieprz czarny, biały i zielony to owoce/nasiona tej samej rośliny. Smak pikantny. Przyprawa najczęściej stosowana w Polsce. Roślina pochodzi z Indii. Powszechnie dostępny w postaci ziaren lub mielony. Najstarsze wzmianki o kulinarnych zastosowaniach pochodzą sprzed 4000lat.

Stosowany w starożytnym Rzymie, był przyprawą, za którą płacono złotem. Po opłynięciu Afryki przez Portugalczyków i otwarciu drogi morskiej do Indii w końcu XV wieku, jego cena gwałtownie spadła. Obecnie pieprz na szeroką skalę uprawiany jest w Indochinach i na Archipelagu Malajskim.

Pieprz czarny to przyprawa uzyskiwana z niedojrzałych, suszonych owoców. Owoce z pestką są gotowane krótko w gorącej wodzie w celu oczyszczenia i przygotowania do suszenia. Gotowanie przyspiesza też brązowienie podczas suszenia. Owoce są suszone na słońcu przez kilka dni, podczas których owoc pieprzu kurczy się wokół nasion i ciemnieje w cienką, pomarszczoną czarną warstwę.

pieprz czarny

pieprz czarny

Pieprz biały to pieprz czarny poddany innej obróbce. Biały pieprz składa się z nasion rośliny z której ciemniejsza owocowa otoczka została usunięta. Jest to zazwyczaj dokonywane przez moczenie w wodzie przez około tydzień, podczas którego część owocowa pieprzu zmiękcza się i rozkłada. Następnie przez pocieranie usuwa się to co pozostało z owoców a gołe nasiona suszy.

pieprz biały

pieprz biały

 

Pieprz zielony niedojrzałe owoce zwykle na szypułkach, które są dostępne tylko schłodzone o dość krótkim okresie przydatności do spożycia. (dostępne też konserwowane w słoikach). Mają delikatniejszy i świeży smak. Stosowane często w kuchniach południowoazjatyckich: Wietnam, Tajlandia, Malezja.

pieprz zielony

pieprz zielony