Douchi (豆豉), zwany także chińską fermentowaną czarną fasolą, jest absolutnie najpopularniejszym aromatem…
Trawa cytrynowa
Trawa cytrynowa czyli palczatka cytrynowa (Cympopogon citratus), to rodzaj trawy, która zawojowała kulinarnie kuchnie tajską i nie tylko. Rośnie w ciepłym klimacie, głównie w Azji. Kilka lat temu w ogóle w Polsce nieznana, teraz pojawia się nawet jako dodatek do piw lub soków popularnych marek. Rosnącą popularność zawdzięcza niezwykle świeżemu cytrynowemu smakowi i aromatowi, ale bez cytrynowej kwaskowatości za to z nutą korzenną, a także zapewne egzotycznemu pochodzeniu. Pomimo cytrynowej nuty nie radzimy jej zastępować cytryną czy limonką.
Jak wygląda trawa cytrynowa
Rośnie w skupiskach, wyglądem przypomina ozdobne trawy, które można spotkać w naszych ogródkach. Do gotowania używa się tylko jej dolnej, stwardniałej części, w sklepie więc rozglądaj się za jasno-zielonymi łodygami o długości 12-20 cm (w zależności czy sprzedawca odciął nieprzydatną górę), które przypominają duży szczypior, ale pozbawione są zazwyczaj górnej, bardziej zielonej, miękkiej części.
Świeża trawa cytrynowa
Chociaż jako przyprawa występuje, np. w formie suszonej i sproszkowanej, najlepsza będzie ta świeża. W azjatyckich sklepach na zachodzie bez problemu ją dostaniemy, możecie się w nią zaopatrzyć także w naszym sklepie internetowym. Mrożona nie traci swoich właściwości, dlatego jeżeli nie zużyjecie całej paczki, można pozostałość zamrozić i użyć następnym razem. Świeża, niezleżała trawa jest dość twarda i nie wygląda na wysuszoną. Taka poleży w lodówce nawet 2 tygodnie.
Zastosowanie trawy cytrynowej
Najszersze zastosowanie trawa cytrynowa znajduje w kuchni tajskiej (zwana jest tam takraai), i innych kuchniach w rejonie (Indonezja, Kambodża, Malezja, Filipiny). Po obraniu 2 zewnętrznych liści, dodaje się ją do potraw w całości, pociętą na kawałki lub zmieloną. Pamiętaj, że tyko bielsza część (mniej więcej 8 cm) nadaje się do użycia. Najwięcej aromatu i smaku wydobywa się po rozgnieceniu łodyg, dlatego zazwyczaj zaleca się delikatnie rozbicie trawy trzonkiem od noża przed dodaniem jej do potrawy.
Dodaje się ją do sałatek, zup, potraw curry i dań smażonych w woku. Tajowie ją nawet marynują. Nierozłączną parą jest trawa cytrynowa i galangal – tę dwójkę używa się w takich potrawach jak osławiona na cały świat zupa Tom Yum, lub zielone, czerwone lub żółte tajskie curry. Pamiętaj by przed jedzeniem łodygi trawy wyjąć z potrawy jeżeli były dodawane w całości, nie konsumuj ich.
Inne zastosowanie trawy cytrynowej to użycie jej w celach medycznych, np. w Indiach. Olejek z trawy cytrynowej ma też działanie odstraszające insekty, niekiedy w tym celu uprawiana jest w ogródkach w cieplejszych klimatach. Używa się go również jako dodatek w kosmetykach (np. mydle), ale także jako pestycyd i konserwant.
Poza Azją, np. w Brazylii, chętnie dodawana jest do herbat.
W naszym sklepie internetowym zaopatrzycie się zarówno w świeżą trawę cytrynową jak i jej sproszkowaną formę.
a co z suszoną? warta uwagi?
Suszona niestety traci wiekszosc smaku.
Tak, to boski aromat! Ale nie musimy trzymać się ściśle przepisów tajskich, na szczęście już ich nie brakuje tak jak i przypraw. Moja koleżanka robiąc zupę dyniową pomyliła przepisy i dodała do niej trawę cytrynową, imbir, czosnek, lomonkę, chili – i wyszła pachnąca rewelacja! Tej zupy nie jadło się ale pochłaniało.