Jak ugotować ryż do sushi

Jak ugotować ryż do sushi

Dobrze ugotowany ryż do sushi to podstawa.
  • 2 szklanki ryżu do sushi
  • 2 ½ szklanki wody
  • 3 łyżki octu ryżowego
  • łyżeczka cukru
  • ½ łyżeczki soli

przygotowanie:

Wsyp ryż do dużej miski, zalej zimną wodą i postaw na 20 minut. Ryż zmieni kolor na śnieżno biały. Zamieszaj ręką, następnie odsącz. Zalej zimną wodą, zamieszaj i odsącz. Powtórz te czynności aż woda po płukaniu będzie przezroczysta. (ryż płuczemy z nadmiaru skrobi, bez kilkukrotnego płukania będzie się za bardzo kleił)

Włóż ryż do garnka, zalej wodą, zagotuj pod przykryciem, następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem około 12 minut albo do wsiąknięcia wody w ryż. Zdejmij z ognia i odstaw na 10 minut, ciągle pod przykryciem.

Włóż ryż do dużego naczynia z płaskim dnem, nie metalowego (najlepiej drewnianego) najlepsze jest oryginalne hangiri. Używając drewnianej łyżki rozbij ryż aż nie będzie żadnych grudek i w międzyczasie stopniowo wlej ocet uprzednio zmieszany z cukrem i solą. Uważaj gdyż octu może być za dużo, ryż nie może zrobić się zbyt mokry bo zrobi się za kwaśny.

Delikatnie kontynuuj rozbijanie ryżu (nie mieszaj! uszkodzisz ziarenka ryżu), zgarniając ryż z boków naczynia na środek. W międzyczasie, używając drugiej ręki, wachluj ryż przez około 5 minut (aż będzie prawie zimny). Nie przechłodź studzonego ryżu, inaczej stwardnieje.
Te dwie czynności wykonywane razem doprowadzą do uzyskania śliskiego, lekko klejącego ale lekko sypkiego ryżu.

Trzymaj ryż pod przykryciem ze szmatki co pozwoli uniknąć wyschnięcia ryżu w czasie przygotowywania sushi.

Teraz możesz zacząć przygotowywać inne składniki: wasabi, nori.

There are 2 comments for this article
  1. Agata at 16:15

    A ja gotuje ryż na mleku np. szklanka ryzu gotowanyego na 1 szklance wody i 1 szklance mleka. Zostawiam na gazie az do zagotowania a potem przekładam do piekarnika na ok 20 min. Ryz jest kleisty i “prawie” pewnie jak do suszi. Moze byc alternatywa jak ktos nie moze kujpic takiego specjalnego 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *