Wasabi

Wasabi

Wasabi roślina uprawiana w górzystych rejonach Japonii, japoński chrzan (po angielsku japanese horseradish). Jego smak jest niezwykle ostry, trochę przypominający polski chrzan. Wrażenie pieczenia zanika jednak dość szybko w przeciwieństwie do odczucia po zjedzeniu ostrych papryczek chili.

Wasabi dostępne w Japonii w formie korzenia który jest ścierany drobno przed użyciem lub w formie gotowej do użycia pasty. Świeżo starte przez kucharzy w japońskich barach wasabi szybko traci smak pozostawione bez przykrycia, dlatego wkładane jest między ryż a rybę.

Główne zastosowanie wasabi, w połączeniu z sosem sojowym to sushi i sashimi. Często miesza się oba te składniki uzyskując sos do maczania (wasabi-joyu).

Prawdziwe wasabi jest rośliną trudną do uprawy – w naturze rośnie tylko wzdłuż górskich strumieni i stąd jego wysoka cena i zastępowanie go poza Japonią przez inne rodzaje barwionego chrzanu (takie wasabi nazywane jest przez Japończyków seiyou wasabi – western wasabi). Najczęściej wasabi z tubki to kompromisowy miks korzenia wasabi i chrzanu.

dostepne w sklepie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *