Jednym z pierwszych przepisów na naszym blogu była kaczka po…
Makaron soba w aromatycznym sosie
Niekiedy wystarcza nam czasu jedynie na ugotowanie makaronu i dodanie sosu ze słoika. Żeby przygotować ten makaron nie trzeba wiele więcej. Naprawdę! Wystarczy wrzucić do wrzątku paczkę suszonego gryczanego makaronu soba, a w osobnej miseczce przygotować sos, mieszając ze sobą jego składniki (bez gotowania, bez smażenia). A efekt, wierzcie nam, jest spektakularny. To danie można podać nawet gościom, nie będą rozczarowani, w przeciwieństwie do poczęstowania ich makaronem z sosem pomidorowym ze słoika 🙂 A czas przygotowania podobny!
Kluczem tutaj jest sos – zarazem słony, słodki, kwaśny i ostry. Ukłon w stronę Japończyków i ich cudownych składników – np. mirinu, japońskiego wina do gotowania. No i nie mogło zabraknąć sosu sojowego, który poza dodaniem potrawie słoności, jest nośnikiem smaku umami i dodaje jej głębi. No i oczywiście odrobina ognia, który jednak możemy ograniczyć, jeżeli ktoś jest bardziej wrażliwy, poprzez dodaniem mniejszej ilości sosu sambal.
Makaron ten przygotowaliśmy na obiad i był jedynym daniem, więc dodaliśmy jeszcze młody groszek cukrowy z woka i jajko ramen, czyli gotowane na pół-twardo (przepis znajdziecie tutaj). Ale możecie te 2 składniki ominąć, jeżeli ma to być lunch albo jedno z dań obiadu.
Apropos lunchu, to z powodzeniem możecie sobie to danie przygotować w domu i zabrać do pracy bo na zimno smakuje równie dobrze.
Składniki na 3 większe lub 4 mniejsze porcje (składniki kupić możecie w internetowym sklepie z azjatycką żywnością)
Pod listą ze składnikami znajdziecie wygodne linki do użytych produktów
- 300g suszonego makaronu soba
- 2 łyżki oleju sezamowego, dodanego do makaronu po jego odcedzeniu (nie będzie się sklejał)
sos:
- 4 łyżki wina do gotowania mirin
- 3 łyżki japońskiego sosu sojowego
- 2 łyżki sosu sambal oelek (lub mniej jeżeli nie lubicie bardzo ostrych potraw)
- 3 łyżki białego sezamu, uprażonego na suchej patelni
- 4 szczypiorki, posiekane na plasterki
- sok z 1 limonki
- 3 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- tyle samo imbiru co czosnku, drobno posiekanego
Produkty użyte w tym przepisie: makaron soba, olej sezamowy, mirin, japoński sos sojowy, sambal oelek, biały sezam
Makaron soba gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Po odcedzeniu przelewamy zimną wodą (jeżeli chcemy jeść makaron na zimno) lub jeżeli chcemy mieć ciepłe danie, pomijamy ten krok. Dodajemy olej sezamowy i mieszamy.
Składniki sosu mieszamy w misce.
Rozkładamy makaron na miseczki, polewamy sosem i mieszamy. Jeżeli zdecydowaliście się na dodatki w postaci młodego groszku cukrowego i jajka, to gorszek wcześniej smażymy w woku na niewielkiej ilości oleju arachidowego a jajka przygotowujemy wg tego przepisu. Dodajemy te składniki do miseczek z makaronem.
Smacznego!
Co oznacza “4 szczypiorki posiekane na plasterki” ?
Kilka ździebeł szczypiorku posiekanych, na powiedzmy cylinderki. Albo po prostu posiekanych 🙂
Czy można zastąpić czymś sambal oelek czymś bardziej popularnym? Np. tabasco się nada? Albo zwykła, upieczona papryka?
Sambal to taki ‘dżem’ z kiszonych ostrych papryczek, tabasco… hmmm, nie jest to to samo. Raczej takiego samego smaku się nie uzyska, ale od czego są eksperymenty.