Chińskie pierożki na parze z różnorodnym nadzieniem są w Chinach…
Ostra indyjska wolowina – idealna do popijania piwem
Jeżeli najdzie Was ochota na coś chrupiącego i mięsnego, co by się nadawało do usprawiedliwienia zimnego piwa – w końcu ostre trzeba czymś popić – polecamy ten przepis. Jest prosty, bardzo szybki i po zjedzeniu ostatniego kawałka będziecie chcieć więcej. Nie ma tu typowej dla kuchni indyjskiej mieszanki przypraw, właściwie mógłby ten przepis pochodzić z innych azjatyckich rejonów – np. z Chin lub Tajlandii. Ale liczy się efekt – jest pysznie i o to chodzi.
Składniki na 4 porcje:
- 0.5kg wołowiny (rostbefu lub polędwicy)
- 1 łyżeczka ostrej, mielonej papryki chili, zwykły pieprz kajeński nie da rady – można zastąpić płatkami chili
- 1 łyżeczka proszku z mango (opcjonalnie doda kwaśnego cierpkiego smaku)
- 3 cm kawałek świeżego imbiru, obrany i starty
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
- 1 łyżeczka oleju kokosowego (opcjonalnie)
- olej roślinny do głębokiego smażenia
- 1 duża cebula, obrana i drobno posiekana
- 1 łyżeczka cukru pudru
- sok z 1 limonki
- 4 łyżki mąki ryżowej (można zastąpić zwykłą mąką ale mąka ryżowa dodaje chrupkości)
- 1 świeża papryczka chili, bez pestek, pokrojona w cienkie plasterki
przygotowanie:
Potnij wołowinę na cienkie paski i włóż do dużej miski, posyp połową sproszkowanej papryki chili, proszkiem z mango, imbirem, solą, pieprzem. Dobrze wymieszaj. Odstaw zamarynowane mięso na 15-20 minut.
Na małej patelni podgrzej łyżkę oleju i dodaj cebulę, chili, pozostałą porcję zmielonej papryki chili i odrobinę soli. Smaż od czasu do czasu mieszając, aż cebula się zeszkli (około 5 minut). Dodaj cukier i smaż mieszając jeszcze kilka minut aż cebula zacznie się karmelizować. Dodaj sok z limonek i zdejmij patelnię z ognia.
Obtocz wołowinę równomiernie w mące.
Do woka wlej 5 cm warstwę oleju i podgrzej. Smaż na głębokim oleju partiami, przez 2-3 minuty każdą partię, aż mięso będzie brązowe i chrupiące. Odkładaj na papier kuchenny do odsączenia nadmiaru tłuszczu.
Kiedy już cała wołowina będzie usmażona, posyp ją mieszaniną z patelni i plasterkami świeżego chili. Podawaj natychmiast, ciągle gorącą. Smakuje wyśmienicie z ryżem, ale polecamy podawać jako przystawkę do zimnego piwa.
Doskonałe przepisy na tej stronie. Sam czesto próbuję. Skąd czerpiecie informacje na temat kuchni azjatyckiej i wietnamskiej? Fajny blog jest na:
Kuchnia wietnamska
Składniki wietnamskie kupuję zwykle w Wólce Kosowskiej albo na Marywilskiej na Targówku / Żeraniu. Polecam.
Ale moment…czy “indyjska wołowina” to nie jest trochę tak, jak “wieprzowina po saudyjsku”?
W Indiach jest około 200 milionów ‘wołowinożerców’, czyli muzułmanów, chrześcijan itp. itd., dlatego sporo jednak w kuchni indyjskiej przepisów z wołowiną