Mandaryńskie placki Dan Bing

Mandaryńskie placki Dan Bing

Jednym z pierwszych przepisów na naszym blogu była kaczka po pekińsku (chin. Bei jing kao ya 北京烤鸭) . Skupiliśmy się wtedy na samej kaczce, próbowaliśmy sprostać zadaniu by wyszła nam naprawdę bliska pekińskiemu oryginałowi. Placki do kaczki potraktowaliśmy więc po macoszemu – czyli zawinęliśmy ją w tortille 🙂 Ale spać po nocach nie mogliśmy i w końcu są i one – prawdziwe mandaryńskie placki Dan Bing (单饼).

Z przygotowaniem ich nie ma dużo zachodu, zabawy jest tylko trochę z ugniataniem ciasta, ale można ciasto przecież wrzucić do robota.

Chińczycy używają ich nie tylko do kaczki, ale też do char siu 叉燒 czyli czerwonej grillowanej wieprzowiny. A tak naprawdę to można w nie zawinąć co nam się żywnie podoba, używajcie ich jak tortilli.

Jeżeli zrobicie tak jak my, czyli 2 placki rozwałkujecie razem (jeden na drugim) to po usmażeniu można je rozerwać na 2 cienkie placki – tak jak to robią w Chinach. Możecie też usmażyć je pojedynczo.

Placki nie zawierają jajek – nadają się więc dla wegan, jako substytut naleśników.

Składniki na 20 pojedynych lub 10 podwójnych placków:

1 i 1/3 szklanki zwykłej mąki
2/3 szklanki mąki tortowej
3/4 szklanki wrzątku
1/4 szklanki wody
olej sezamowy do smarowanie placków i do smażenia

Produkty użyte w tym przepisie: olej sezamowy Oh Aik Guan

Do dużej miski wsyp obie mąki, powoli wlewaj wrzątek cały czas mieszając w jednym kierunku, dolej zimną wodę i zamieszaj. Jak ciasto trochę ostygnie, ugniataj je rękoma lub przełóż do robota i urabiaj aż do uzyskania gładkiej masy. Ulep kulę, przełóż na deskę, przykryj mokrą szmatką i odstaw na pół godziny.

Rozwałkuj ciasto na rulon i pokrój na 20 równych części. Rozgnieć każdą z części ręką na grube cylindry (jak na 4 zdjęciu). Złóż 2 cylindry razem, smarując je pomiędzy kilkoma kroplami oleju sezamowego by po usmażeniu łatwo było je rozdzielić.

Złożone 2 grube cylindry rozwałkuj na cienkie, okrągłe placki.

Rozgrzej na patelni kilka kropel oleju sezamowego i smaż placki po obu stronach.

Po usmażeniu rozerwij placki na 2 części.

ciasto na Dan Bing ciasto na Dan Bing

ciasto na Dan Bing ciasto na Dan Bing

placki Dan Bing placki Dan Bing

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *