Kolendra

Kolendra

Świeżą kolendrę z korzeniem jest dostępna w naszym sklepie internetowym – zapraszamy!

Kolendra zioło – przyprawa, pochodząca z zachodniej części morza Śródziemnego. Czasami nazywana chińską pietruszką.

Świeże liście kolendry są nieodzownym składnikiem przepisów kuchni azjatyckich, wykorzystywanym w kuchni chińskiej, wietnamskiej, indyjskiej… Działanie wysokiej temperatury obniża walory smakowe kolendry, dlatego świeże liście dodaje się pod koniec gotowania. Liście kolendry stosuje się jako przybranie do potraw.

Suszone owoce (nasiona) kolendry. W Indiach są one nazywane dhania. Nasiona mają cytrusowy smak. Określa się ją jako ciepły, orzechowy, pikantny i delikatnie pomarańczowy. Są szeroko stosowane mielone jako składniki mieszanek przyprawowych. Nasiona mogą być prażone lub podgrzewać na suchej patelni krótko przed zmieleniem w celu wzmocnienia i zmiany aromatu. Nasiona kolendry są składnikiem garam masala i indyjskich curry. W Polsce stosowane często jako przyprawa do kwaszonych ogórków.

kolendra nasiona

Korzeń kolendry smak podobny do liści i łodyg ale zdecydowanie intensywniejszy, nie “słabnie” w trakcie gotowania. Wykorzystywany w kuchniach południowo azjatyckich, najczęściej w kuchni w tajskiej, gdzie jest stosowany jako składnik zup i past curry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *