Szalotka

Szalotka

Szalotka jest odmianą cebuli, rośnie podobnie jak czosnek po kilka ząbków koło siebie. W smaku podobna do cebuli ale jest słodsza, łagodniejsza, bardziej bogata i złożona w aromacie. Barwy fioletowo – brązowej lub fioletowo – szarej.

Szalotki mogą być przechowywane przez co najmniej 6 miesięcy.

Uprawiane do wykorzystania jako świeże warzywa ale również konserwowane. Drobno posiekane szalotki smażone są używane jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. W kuchniach Azji Południowo-Wschodniej: wietnamskiej, tajskiej, malezyjskiej i indonezyjskiej, szalotki i czosnek są bardzo często wykorzystywane jako podstawowe przyprawy.

Często pokrojone drobno, a następnie smażone na złoty kolor. Poprawiają smak wielu potraw Południowo Azji, takich jak smażone odmiany ryżu. Chrupiące szalotki są również używane w południowej kuchni chińskiej. W Indonezji, marynowana, stosowana jest jako przystawka poprawiająca apetyt.

Szalotka jest szeroko stosowana w południowej części Indii w przekąskach, sałatkach, curry i aromatyzowanym ryżu.

W Europie najczęściej stosowane w kuchni francuskiej gdzie dusi gotuje się je z winem.

szalotka

There are 5 comments for this article
  1. coolbert at 09:26

    Szalotka nie jest odmianą cebuli tylko czosnku, należy do rodziny czosnkowatych, a jej nazwa właściwa to czosnek askaloński.

    • Marcin Author at 08:33

      Polska wikipedia wprowadza w błąd 😉
      Szalotka nalezy do Allium Cepa a do niej należą wszystkie cebule, i dopiero one są z rodziny czosnkowatych.

  2. Gosia at 21:30

    to właśnie jest odmiana cebuli tylko rośnie podobnie jak czosnek.stąd to porównanie do czosnku a smakuje przecież tak jak cebula tylko trochę faktycznie łagodniejsza. Nie smakuje jak czosnek !!!!!!!więc wniosek taki że nie może być jego odmiana.

  3. sen at 17:02

    W kwestii formalnej – tylko coolbert ma (częściowo) rację.
    Po kolei – Allium Cepa to nazwa łacińska naszej zwykłej cebuli i nic do niej nie należy poza samą cebulą 🙂
    Sama zaś cebula (czyli Cebula zwyczajna Allium cepa L.)jest gatunkiem należącym do rodzaju czosnek w podrodzinie czosnkowe.
    Szalotka to gatunek Czosnek askaloński (Allium ascalonicum L.) również należący do rodzaju czosnek w podrodzinie czosnkowe.
    Sam zaś czosnek (Czosnek pospolity, Allium sativum L.)to inny gatunek z rodzaju czosnek w podrodzinie czosnkowe.

    Innymi słowy – każda z wymienionych roślin: cebula, szalotka i czosnek jest po prostu innym gatunkiem rośliny z tego samego rodzaju czosnek.
    Smak nie ma tu nic do rzeczy – jest to podział biologiczny a nie kulinarny.

  4. Justyna at 07:54

    Dobrze gada. Polać mu!! 🙂