Najlepszy azjatycki sklep internetowy. Przyprawy, przepisy, kuchnia azjatycka, orientalna, chinska, japonska, tajska. Wszystkie azjatyckie przyprawy. Autentyczne przepisy kuchnia azjatyckiej. Orientalne smaki.

Szalotka

Szalotka jest odmianą cebuli, rośnie podobnie jak czosnek po kilka ząbków koło siebie. W smaku podobna do cebuli ale jest słodsza, łagodniejsza, bardziej bogata i złożona w aromacie. Barwy fioletowo – brązowej lub fioletowo – szarej.

Szalotki mogą być przechowywane przez co najmniej 6 miesięcy.

Uprawiane do wykorzystania jako świeże warzywa ale również konserwowane. Drobno posiekane szalotki smażone są używane jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. W kuchniach Azji Południowo-Wschodniej: wietnamskiej, tajskiej, malezyjskiej i indonezyjskiej, szalotki i czosnek są bardzo często wykorzystywane jako podstawowe przyprawy.

Często pokrojone drobno, a następnie smażone na złoty kolor. Poprawiają smak wielu potraw Południowo Azji, takich jak smażone odmiany ryżu. Chrupiące szalotki są również używane w południowej kuchni chińskiej. W Indonezji, marynowana, stosowana jest jako przystawka poprawiająca apetyt.

Szalotka jest szeroko stosowana w południowej części Indii w przekąskach, sałatkach, curry i aromatyzowanym ryżu.

W Europie najczęściej stosowane w kuchni francuskiej gdzie dusi gotuje się je z winem.

szalotka

5 Comments

 1. coolbert's Gravatar coolbert
  22/12/2013    

  Szalotka nie jest odmianą cebuli tylko czosnku, należy do rodziny czosnkowatych, a jej nazwa właściwa to czosnek askaloński.

  • Marcin's Gravatar Marcin
   29/12/2013    

   Polska wikipedia wprowadza w błąd 😉
   Szalotka nalezy do Allium Cepa a do niej należą wszystkie cebule, i dopiero one są z rodziny czosnkowatych.

 2. 28/12/2013    

  to właśnie jest odmiana cebuli tylko rośnie podobnie jak czosnek.stąd to porównanie do czosnku a smakuje przecież tak jak cebula tylko trochę faktycznie łagodniejsza. Nie smakuje jak czosnek !!!!!!!więc wniosek taki że nie może być jego odmiana.

 3. sen's Gravatar sen
  08/03/2015    

  W kwestii formalnej – tylko coolbert ma (częściowo) rację.
  Po kolei – Allium Cepa to nazwa łacińska naszej zwykłej cebuli i nic do niej nie należy poza samą cebulą :-)
  Sama zaś cebula (czyli Cebula zwyczajna Allium cepa L.)jest gatunkiem należącym do rodzaju czosnek w podrodzinie czosnkowe.
  Szalotka to gatunek Czosnek askaloński (Allium ascalonicum L.) również należący do rodzaju czosnek w podrodzinie czosnkowe.
  Sam zaś czosnek (Czosnek pospolity, Allium sativum L.)to inny gatunek z rodzaju czosnek w podrodzinie czosnkowe.

  Innymi słowy – każda z wymienionych roślin: cebula, szalotka i czosnek jest po prostu innym gatunkiem rośliny z tego samego rodzaju czosnek.
  Smak nie ma tu nic do rzeczy – jest to podział biologiczny a nie kulinarny.

 4. Justyna's Gravatar Justyna
  18/05/2015    

  Dobrze gada. Polać mu!! :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *