Douchi (豆豉), zwany także chińską fermentowaną czarną fasolą, jest absolutnie najpopularniejszym aromatem…
Cukier palmowy
Cukier palmowy: zdrowy, ekologiczny i szybko zyskujący na popularności cukier. Smak czystego cukru palmy kokosowej przypomina smak brązowego cukru, choć ma bardziej karmelową nutę.
Początkowo uzyskiwany z soków palmy Palmyra, teraz także z palmy Sago jak i z palm kokosowych (ten z plamy kokosowej zwany jest także cukrem kokosowym chociaż nie jest uzyskiwany bezpośrednio z orzecha kokosowego, a jak każdy cukier palmowy ze słodkiego wodnistego soku uzyskiwanego z naciętych pąków kwiatowych. Sok wypływający z tych nacięć zbiera się, następnie gotuje się uzyskując gęsty płyn, który wlewany jest w tyczkę bambusową i pozostawiony do stwardnienia.)
Temperatura topnienia jest bardzo niska, z kolei temperatura spalania jest wysoka co czyni go tak pożądanym przez cukierników i idealnym do potraw z woka.
Jest sprzedawany jako ciemnobrązowe lub jasnobrązowe granulki, bloczki lub płyn. Ten sprzedawany na marketach w Tajlandii zazwyczaj nie jest czystym cukrem, miesza się go białym cukrem trzcinowym i uzyskując białe twarde krople.
Używany do wyrobu ciastek i innych wypieków, odżywek proteinowych, batonów energetycznych, napojów lub, jako alternatywa, wszędzie tam gdzie używany jest cukier trzcinowy. Stosuję się go do zbilansowania słonego smaku ryb. W kuchni tajskiej pierwotnie używano go do deserów i słodyczy, czasami do potraw curry i sosów. W Indyjskiej do przyrządzania kawy i różnych ciastek i ciast i mlecznych deserów. Rafinowana i skrystalizowana forma ma zastosowanie medyczne – ma działanie wykrztuśne i pomaga koić ból gardła.