Głównym składnikiem tej zupy jest gryczany makaron soba – niestety…
Krewetki po japońsku z dipem majonezowo-cytrusowym
Jeżeli zostaniesz zaskoczony niespodziewaną wizytą i masz akurat krewetki w zamrażalniku, możesz przygotować tą przekąskę błyskawicznie. Pozostałe składniki na pewno są w Twojej kuchni a samo przygotowanie zajmie Tobie jedynie 15 minut. Do panierki użyliśmy zwykłej bułki tartej, jednak efekt będzie o niebo lepszy i bardziej ‘japoński’ gdy użyjesz japońskiego startego chleba PANKO (który powinien niedługo pojawić się w naszym sklepie). Chleb taki pieczony jest bez skórki, przy zastosowaniu prądu i dlatego jego okruszki przypominają płatki. Jest on bardzo często używany we wszelkiego rodzaju japońskich potrawach z użyciem panierek.
Jeszcze kilka słów o dipie, który zasmakował nam bardzo do smażonych przekąsek w Japonii, ale nie mogliśmy nigdzie znaleźć przepisu na niego, próbowaliśmy kilka razy sami rozgryzając składniki i w końcu nam się udało! Jest naprawdę pyszny i bardzo pasuje do potraw z panierką (naszym zdaniem nawet do polskiego schabowego by się nadawał J
składniki (w typowo azjatyckie produkty możecie się zaopatrzyć w naszym sklepie):
- 200g krewetek obranych ze skorupki, z zostawionym ogonkiem
- 50 g mąki
- 1 jajko
- sól, pieprz
- japoński starty chleb Panko
- olej arachidowy do głębokiego smażenia
dip:
- majonez 100g – najbliższy w smaku do japońskiego jest Hellman’s w wersji oryginalnej (nie od babuni)
- czosnek: 2 ząbki posiekanego drobno czosnku (nie używaj praski bo będzie za bardzo czosnkowe)
- świeży imbir około 3cm starty na tarce
- otarta skórka z całej cytryny
- trochę soku z cytryny
W misce rozbij widelcem jajko i dodaj mąkę, wymieszaj na gładką masę. Oprósz krewetki solą i pieprzem po obu stronach. Obtaczaj krewetki najpierw w jajku z mąką a następnie w tartym chlebie (staraj się nie zamaczać samego ogonka).
Zmieszaj składniki dipu.
W garnku rozgrzej olej do temperatury 180-200oC (wrzucony kawałek chleba powinien zbrązowieć w 3 minuty). Smaż krewetki aż staną się brązowe i chrupiące.
Podawaj z dipem na sałacie lodowej lub posiekanej białej kapuście.
U la la, trafia na listę must-do 🙂 Wygląda smakowicie, a dip cytrusowy brzmi bardzo ciekawie!
Dzisiaj zrobiłem jako niedzielny obiad. Wszyscy spałaszowali ze smakiem aż im się uszy trzęsły 😉 Gorąco polecam! Czas robienia: ok. 1 godziny (w przypadku dużej porcji). Ja podwoiłem ilość krewetek, mąki i jajek, by wystarczyło dla wszystkich domowników (łącznie ze mną 4 osoby).