składniki na 4 porcje 100g uprażonych nasion sezamu lub 4…
Aromatyczne tofu z warzywami z woka
Przepis ten to trochę wypadkowa innych przepisów i tego co mieliśmy akurat w lodówce. Wegetariańskie, pożywne i smaczne danie z woka. Tofu samo w sobie nie jest wyraźne w smaku, to trochę tak jakby się jadło tekturę, ale lubi doborowe towarzystwo i czerpie z niego co najlepsze – dobrze nasiąka innymi aromatami i smakami.
Jeżeli już jesteśmy przy tofu, to bardzo ważne, żeby użyć twardego tofu, tego gąbczastego. Tofu jedwabiste (i tu nazwy mogą być mylące bo tofu jedwabiste występuje także jako twarde) rozpadłoby się w woku błyskawicznie, nadaje się jedynie do zup i sałatek, do smażenia używajcie tylko i wyłącznie tofu twardego. Jeżeli dalej drapiecie się po głowie i myślicie jak to jest z tym tofu, twarde ale miękkie, jedwabiste ale twarde – więcej przeczytać można w naszym artykule o tofu.
No to do dzieła!
Składniki na 4 porcje (zaopatrzyć się w nie możecie w internetowym sklepie z azjatycką żywnością)
Pod listą składników znajdziecie wygodne linki do użytych produktów
- 2 łyżki oleju arachidowego + pół szklanki do smażenia tofu
- 3 ząbki czosnku, pociętego w plasterki
- 2 cm obranego imbiru, pociętego w plasterki
- pół brokuła, pociętego w różyczki
- 1 cebula, pocięta na 8 ćwiartek
- 1 marchewka, pociętej w paski
- pół żółtej papryki, pociętej w paski
- 250 g groszku śnieżnego lub groszku cukrowego (młodego, nie przejrzałego)
- 1 bloczek twardego tofu, pociętego w 0.5 cm plastry (ważne by przed smażeniem dobrze je odsączyć z wody, naciskając lekko na durszlaku)
- 1/2 łyżeczki pieprzu syczuańskiego
- 1 i 1/2 łyżki sosu z bobu i chili doubanjiang
- 2 łyżki sosu sojowego jasnego (lub japońskiego)
- 1 łyżeczka cukru
- 200ml bulionu z kurczaka (pamiętajcie by nie używać polskich kostek, zmienią smak dania. Użyjcie albo chińskich, albo nagotujcie bulion sami na skrzydełkach z dodatkiem cebuli, imbiru i pieprzu – nadmiar można zamrozić)
- 2 łyżeczki skrobii kukurydzianej, rozmieszanej w odrobinie zimnej wody
Do przepisu użyliśmy tych produktów: olej arachidowy, twarde tofu naturalne, groszek śnieżny, pieprz syczuański, jasny sos sojowy, sos z bobu i chili, bulion z kurczaka, skrobia kukurydziana
Przygotowanie:
Na rozgrzany wok wlej 2 łyżki oleju arachidowego i rozprowadź po ściankach. Wrzuć czosnek i imbir i smaż chwilę mieszając. Wrzuć brokuła i smaż mieszając aż będzie bardziej miękki (ale nie rozciapany, musi być dalej chrupiący). Dodaj cebulę i smaż całość aż cebula zarumieni się na brzegach.
Wrzuć marchewkę, groszek i paprykę i smaż chwilę – ale pamietaj żeby warzywa dalej były chrupiące, nie rozgotowane.
Wyjmij warzywa na talerz.
Wlej pół szklanki oleju do woka, rozgrzej i smaż tofu obracając tak żeby się zabrązowiło (musisz to zrobić w dwóch partiach). Wyciągnij na papier do odsączenia. Możesz teraz pociąć tofu w paski żeby bardziej nasiąkło później smakiem sosu.
Zlej olej ale nie czyść woka, na dnie powinny zostać resztki tofu i oleju. Dodaj pieprz syczuański i sos z bobu i chili, zamieszaj raz czy 2, dodaj sos sojowy i cukier, na końcu bulion i zamieszaj by wszystko się połączyło.
Dodaj tofu pocięte w paski i dobrze wymieszaj z sosem by nasiąknęło. Dodaj warzywa i wszystko wymieszaj. Na sam koniec dodaj skrobię rozpuszczoną w wodzie do zagęszczenia sosu. Wszystko wymieszaj.
Podawaj póki gorące na makaronie ryżowym lub z ryżem jaśminowym.
Najlepsze tofu jakie jadłam to to z restauracji Pańska 85 w Warszawie! 🙂
Przyznam, że nie jestem zwolennikiem tofu w przeciwieństwie do mich znajomych. ; )