Chiński smażony ryż z krewetkami

Chiński smażony ryż z krewetkami

Ryżu w Chinach je się ogromne ilości, zawsze po posiłkach w restauracyjnych jak i domowych kuchniach znaleźć można jego resztki, które na następny dzień zużywa się do przygotowania pysznego i pożywnego dania – smażonego ryżu z dodatkami. Jest to chyba najczęściej zamawiana potrawa na lunch w Chinach dlatego, że jest tania i  doskonale sprawdza się jako samodzielny posiłek. Jest tam wszystko czego trzeba – jajko, warzywa, białko z mięsa i / lub krewetek i oczywiście ryż. Sprawę ułatwia fakt, że ryż musi przeleżeć już po ugotowaniu całą noc w lodówce, wtedy jest na pewno odpowiednio wysuszony – prawda jakie idealne rozwiązanie by nie marnować już ugotowanego ryżu?

Nie wiemy dlaczego jeszcze go do tej pory nie zrobiliśmy sami, chyba dlatego, że nam trochę w Chinach spowszedniał, ale już za nim zatęskniliśmy. Przyznamy szczerze – za pierwszym razem idealnie nam nie wyszedł, zgubiło nas mylne przekonanie o tym, że wystarczy po prostu ryż wrzucić na woka i już. Ugotowany ryż nie był dostatecznie wysuszony (ryż z rana smażyliśmy po południu) i drugim błędem było użycie do smażenia ryżu niedokładnie wyszorowanego woka – wilgotny ryż poprzyklejał się do ścianek i mieszając ziarna się połamały, posklejały i zrobiła się papka. Z pokorą podjęliśmy drugą próbę i potrawa wyszła idealnie, jak w Chinach. Dla najlepszego rezultatu użyjcie sypkiego ryżu (np. jaśminowego dobrej jakości, te złej jakości będą się kleić). Pamiętać też należy żeby dobrze rozgrzać olej (około 4 łyżki) na woku, aż zacznie dymić, rozprowadzić go po całych ściankach i zlać jego większość przed smażeniem dodatków i potem samego ryżu – to zmniejszy ryzyko przywierania składników. Dobrą metodą jest też podrzucanie ryżu a nie jego mieszanie – wymaga to pewnej siły w ręku i sprawności, ale nie jest bardzo trudne.

W ostateczności możemy użyć zwykłej patelni, proces będzie dłuższy ale też powinno się udać.
Wersji tej potrawy jest bez liku, ta jest chyba najpopularniejsza (pochodzi z miasta Yangzhou, ponoć z 1800 roku), na pewno zawsze znajdzie się tu jajko, co do innych dodatków sprawa jest otwarta, możecie z nimi pokombinować, biały ryż zastąpcie brązowym, dodać można więcej warzyw, np. posiekanego bok choy’a lub sałatę rzymską, a zamiast krewetek użyć paseczki innego mięsa (np. polędwiczki wieprzowej albo kurczaka).

Są dwa sposoby dodawania jajka do ryżu, smażenie go chwilę przed wrzuceniem ryżu tak jak to zrobiliśmy, a drugi trudniejszy to wlewanie jajka na leżący w woku ryż. Tutaj możecie oglądnąć jak wygląda smażenie ryżu w chinskim Masterchef .

smazony ryz

składniki na 2 porcje samodzielnego obiadu (jak zawsze zaopatrzyć się w nie możecie w naszym sklepie internetowym dostepne w sklepie )

  • 3/4 szklanki ryżu jaśminowego dobrej jakości, (miara podana przed ugotowaniem), ugotowanego dzień wcześniej i odstawionego do lodówki
    (Ważne żeby ryż w nocy stał w lodowce, bo w temperaturze powyżej 10 stopni w ryżu może się rozwinąć bakteria Bacillus cereus. Może ona powodować rozstrój żołądka, nazywany w krajach gdzie jest więcej chińskich restauracji “syndromem smażonego ryżu”)
  • 50g gotowanej albo wędzonej szynki pociętej w kostki
  • 50g surowych obranych krewetek pociętych w kostkę plus 2 sztuki niepocięte
  • rozmieszane jajko
  • 2 grzyby shiitake namoczone we wrzątku i pocięte w kostkę (nóżki wyrzucamy)
  • 50g zielonego groszku (może być mrożony)
  • jedna marchewka pocięta w kostkę
  • 50g pociętej w kostkę polędwiczki wieprzowej lub niewędzonego, surowego boczku
  • olej arachidowy do smażenia
  • szczypiorek
  • wino shaoxing 2 łyżki (opcjonalnie)
  • 100ml bulionu na kurczaku (można zastąpić wodą ale trzeba później dosolić potrawę)
  • biały pieprz zmielony

przepis:

Przygotuj wszystkie składniki. Rozgrzej dobrze wok na dużym ogniu, polej olej po ściankach i poczekaj aż zacznie dymić. Zlej nadmiar oleju do garnuszka, pozostaw w woku odrobinę do smażenia.

Do woka wrzuć polędwiczkę wieprzową (lub boczek) i smaż kilka chwil aż zrobi się blada. Dodaj krewetki i smaż aż zrobią się różowe.

Dodaj teraz groszek, shiitake, szynkę, marchewkę, smaż aż wszystko będzie gorące. Dodaj wino shaoxing i bulion i doprowadź do wrzenia. Popieprz i jeśli potrzeba posól. Przełóż zawartość woka do miski.

smazony ryz dodatki

Dokładnie spłucz i wyczyść woka, jeśli tego nie zrobisz dokładnie ryż będzie się przyklejał.

Rozgrzej wok raz jeszcze i polej ścianki wcześniej zlanym olejem, czekaj aż zacznie dymić i zlej nadmiar oleju oprócz 2 łyżek.

Wlej do woka jajko, zacznie ścinać się bardzo szybko. Dodaj ryż do na w pół ściętego jajka. Rozbij jajko pałeczkami.

Ryż rozprowadź po ściankach woka jak na zdjęciu, można je lekko przyduszać chochlą.

smazony ryz z jajkiem

Trzymaj wok na dużym ogniu, co jakiś czas podrzucając albo mieszając ryż. Ziarenka będą wesoło podskakiwać i trzeszczeć.

Jak ryż zrobi się gorąc, a trwa to chwilę, dorzuć resztę składników i szczypiorek. Zamieszaj. Gotowe.

Pycha!

There are 2 comments for this article
  1. Katalog Smakow at 12:42

    Hej. Promujemy przepisy blogerów. Działamy podobnie jak Durszlak, Zmiksowani, czy Kobieceinspiracje. Może zechcesz dodać swojego bloga do naszego Katalogu Smaków? Pozdrawiamy serdecznie.

  2. Magdalena at 12:57

    O matko i córko! Przepis, jak przepis, ale ten “rozstruj”… Przepraszam staram się nie odzywać, jeśli nie mam czegoś pozytywnego do powiedzenia, ale to z życzliwości:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *