Przegrzebki na parze z czosnkiem i cienkim makaronem

Przegrzebki na parze z czosnkiem i cienkim makaronem

Cud, miód, malina! Arcy-arcydzieło chińskiej kuchni. Opinię tę uważajcie za sprawdzoną i obiektywną, nie znam osoby, która je próbowała i by ich nie pokochała. Przegrzebki (zwane też małżami Świętego Jakuba) na parze z czosnkiem i makaronem z fasoli mung – 蒜蓉粉絲蒸扇貝. Dalibyśmy się za nie pokroić. Żadna wizyta w chińskiej restauracji z seafoodem nie mogła się bez nich obyć (no i bez krewetek saute). Najczęściej jedliśmy je w Kantonie, bo akurat mieliśmy to szczęście, że przez pewien czas mieszkaliśmy blisko kilkupiętrowej restauracji seafoodowej wielkości lotniska, gdzie dostać można było chyba każde jadalne stworzenie morskie (te niejadalne, w naszej opinii, też). I co z tego, my i tak zawsze wybieraliśmy przegrzebki. I piwo. Reszta menu się różniła z kolejnymi wizytami.

Przepis skomplikowany nie jest, ale danie do najtańszych nie należy (przegrzebki się cenią, za pół darmo życia nie oddadzą), ale od wielkiego dzwonu można się pokusić (nas wodzą na pokuszenie regularnie). Jak już się szarpniecie, ważne żeby kupić je świeże, w muszlach (muszą, po prostu muszą być podane na tych pięknych, ciężkich skorupach), mrożone się nie nadają. Można je kupić, np. w Makro, lub dobrze zaopatrzonych sklepach rybnych. Na pocieszenie dodamy, że reszta składników Was nie zrujnuje.

Składniki na 12 porcji (produkty możecie kupić w azjatyckim sklepie internetowym)

dostepne w sklepie

Pod listą składników znajdziecie wygodne linki do użytych produktów

  • 6 świeżych przegrzebków w skorupkach, dokładnie wypłukanych z piasku pod wodą. Mięsień uchylonego przegrzebka tniemy ostrym nożem na pół. Drobne oszustwo ale w ten sposób uzyskamy 12 połówek :). Możena z przegrzebków usunać błonę znajdująca się na wewnętrznej części muszli ale Chińczycy jej nie usuwają
  • 50g przezroczystego makaronu z fasoli mung (zwanego u nas błędnie makaronem sojowym)
  • 6 do 12 ząbków czosnku, drobno posiekanego
  • 1 łyżeczka cukru
  • szczypta soli
  • 4 łyżki oleju roślinnego (najlepszy będzie rzepakowy)
  • 1 szczypiorek cienko pokrojony ukośnie
  • 12 listków świeżej kolendry
  • jasny sos sojowy

Produkty użyte w tym przepisie: makaron z fasoli mung, jansy sos sojowy

Przygotowanie:

Przygotuj makaron wg przepisu na opakowaniu (zwykle zalewa się go wrzątkiem i moczy przez 3 do 5 minut).

Włóż posiekany czosnek do miski, dodaj cukier i szczyptę soli i wymieszaj wszystko łyżką.

W małym rondlu podgrzej 1 łyżkę oleju aż zacznie dymić. Wlej olej do miseczki z czosnkiem (musi być odporna na gorący olej). Czosnek natychmiast zostanie ugotowany i straci ostry smak.

Ułóż przegrzebki na talerzu.

Odsącz makaron i ułóż porcje na każdym przegrzebku tak żeby je zakryły. Dodaj łyżkę czosnku na górę każdego przegrzebka.

Zagotuj wodę w woku. Włóż do woka talerz z przegrzebkami i gotuj na parze pod przykrywką. Po 3-4 minutach zmniejsz ogień i zdejmij przykrywkę woka.

Posyp przegrzebki szczypiorkiem i kolędrą i pokrop sosem sojowym.

Ponownie podgrzej olej w małym garnuszku (3 łyżki) aż zacznie dymić. Ostrożnie skrop szczypiorek i kolendrę na przegrzebkach wrzącym olejem, który je podgotuje i wydobędzie aromat. Nie rezygnuj z tego kroku – prawdziwe chińskie jedzenie musi być lekko oleiste. Podawaj natychmiast.

Smacznego!

przegrzebki na parze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *