Czasami, gdy nie wykazujemy wielkiego entuzjazmu do gotowania, myślimy nad…
Chiński bakłażan z mieloną wieprzowiną
Bakłażan z mieloną wieprzowiną (chin. yu xiang qie zi 鱼香茄子) musiał się u nas znaleźć, po pierwsze jest to klasyk kuchnii chińskiej (konkretnie syczuańskiej), po drugie jest pyszny, po trzecie przywołuje wspomnienia z Chin – te dobre (no coż, są i złe, ale nie są związane z jedzeniem, tu nie ma skuchy, uwielbiamy kuchnię chińską i wyzywamy na pojedynek każdego kto twierdzi, że jest niedobra 🙂 A kuchnia syczuańska to już oh i ach!
Nazwa tej potrawy to w wolnym tłumaczeniui bakłażan o zapachu ryby (ang. fish frangrant eggplant). Nazwa trochę myląca, bo rybą to nie pachnie, pachnie cudnie, a ryba nie. Ale nie będziemy się kłocić z chińczykami, niech nazywają jak im się podoba, i tak wielkie im dzięki, że wymyślili takie cudo :). Tak już na poważnie, w Syczuanie nazywa się tak dania przyprawiane tradycyjnymi dla przyrządzania ryb składnikami: chili i czosnkiem (zazwyczaj pastą z chili i czosnkiem czyli dòubànjiàng 豆板醤), imbirem i szczypiorkiem.
Danie to lądowało na stole przy co drugim lunchu czy wieczornym obiedzie – nie wiem czy nasi chińscy znajomi wyczuli, że je uwielbiamy czy sami za nim przepadali.
Wypróbujcie sami, jeżeli nie dostaniecie małych, podłóżnych, fioletowych bakłażanów, z powodzeniem możecie użyć najzwyklejszych i też wyjdzie pysznie, lub nawet twardego tofu (no tu trochę zaszaleliśmy i wymyśliliśmy nowe danie – syczuańskie tofu o zapachu ryby ;))
Wegetarianie mogą przyrządzić to danie bez mięsa mielonego, trochę oczywiście straci na smaku, ale jeżeli ktoś przywykł do parówek z soi, to to danie pełne aromatów i smaku i tak będzie niebem w gębie.
Składniki na 3-4 porcje (produkty możecie kupić w azjatyckim sklepie internetowym)
Pod listą składników znajdziecie wygodne linki do użytych produktów
- 150 g mielonego mięsa wieprzowego
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
- 3 cebulki szczypiorku razem z zielonym, posiekane
- 2 ząbki czosnku, posiekane
- 1 łyżka startego świeżego imbiru
- 4-6 bakłażanów Chińskich lub 3 małe normalne bakłażany, pocięte w paski wielkości około 1.5 x 8 cm (potrawa będzie dużo bliższa oryginału jeżeli użyte zostaną bakłażany Chińskie). Jako alternatywę można użyć pociętego w paski odsączonego twardego tofu.
- 2 łyżki oleju arachidowego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego do smaku, dodawana na końcu
sos:
- 1 szklanka bulionu z kurczaka (gotowego, lub nagotowanego na skrzydełkach, bez polskich przypraw, jedynie z dodatkiem cebulki i soli)
- 4 łyżki jasnego sosu sojowego
- 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej
- 1 łyżka pasty z bobu i chili dòubànjiàng (chili bean paste)
- 2 łyżki sosu z czarnej fasoli z czosnkiem (black bean garlic)
- 2 łyżeczki octu chinkiang (można też alternatywnie użyć octu balsamicznego)
- 2 łyżeczki cukru
Produkty użyte w tym przepisie: skrobia kukurydziana, olej arachidowy, olej sezamowy, bulion z kurczaka, sos z bobu i chili, sos z czarnej fasoli z czosnkiem, ocet chinkiang
Przygotowanie:
Wymieszaj mięso mielone, sól, pieprz, skrobię kukurydzianą, posiekany szczypiorek, czosnek i imbir i odstaw.
Zmieszaj razem składniki sosu i odstaw.
Wstaw wok na duży ogień, po rozgrzaniu wlej olej i rozprowadź po ściankach. Dodaj bakłażana i smaż przez około 5-10 minut aż bakłażan zrobi się delikatnie brązowy i miękki. Następnie przełóż go do osobnego naczynia.
Do woka dodaj wieprzowinę wraz z dodatkami i smaż mieszając aż mięso będzie miękkie. Przesuń je na ścianki woka.
W środek wlej sos i doprowadź do wrzenia. Dodaj bakłażana i wszystko wymieszaj. Gotuj przez następne 2 minuty, skrop olejem-sezamowym i podawaj z ryżem póki gorące.
Potrawa zachwyca swym unikalnym charakterem.
Black bean garlic ma bardzo charakterystyczny smak, kluczowy moim zdaniem dla tej potrawy.
Polecam tylko zrobić samemu bulion- drugi raz poszedłem na łatwiznę i kostka rosołowa zmieniła danie nie do poznania.
A jaka kostka rosołowa została użyta? My niezmordowanie powtarzamy, że nie należy używać polskich kostek rosołowych, jak już to azjatyckie. Ale fakt, najlepiej zrobić bulion samemu (wrzucić kilka skrzydełek, kawałek imbiru, cebulkę, posolić i popieprzyć, dość długo pogotować – nadmiar można zamrozić).
Mrowki wspinajace sie na drzewo czyli mai san shu to makaron z mielonym miesem i ostra czerwona papryczka…. Ale i tak milo poczytac przepisy bo widac ze ktos wie o czym pisze 😉
Chodzi o wołowinę czy wieprzowinę bo w składzie jest jedno a w przepisie drugie? Pozdrawiam
Wieprzowinę, już poprawione