Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa czyli palczatka cytrynowa (Cympopogon citratus), to rodzaj trawy, która zawojowała kulinarnie kuchnie tajską i nie tylko. Rośnie w ciepłym klimacie, głównie w Azji. Kilka lat temu w ogóle w Polsce nieznana, teraz pojawia się nawet jako dodatek do piw lub soków popularnych marek. Rosnącą popularność zawdzięcza niezwykle świeżemu cytrynowemu smakowi i aromatowi, ale bez cytrynowej kwaskowatości za to z nutą korzenną, a także zapewne egzotycznemu pochodzeniu. Pomimo cytrynowej nuty nie radzimy jej zastępować cytryną czy limonką.

Świeża trawa cytrynowa dostepne w sklepie

Jak wygląda trawa cytrynowa

Rośnie w skupiskach, wyglądem przypomina ozdobne trawy, które można spotkać w naszych ogródkach. Do gotowania używa się tylko jej dolnej, stwardniałej części, w sklepie więc rozglądaj się za jasno-zielonymi łodygami o długości 12-20 cm (w zależności czy sprzedawca odciął nieprzydatną górę), które przypominają duży szczypior,  ale pozbawione są zazwyczaj górnej, bardziej zielonej, miękkiej części.

trawa cytrynowa na polu

Świeża trawa cytrynowa

Chociaż jako przyprawa występuje, np. w formie suszonej i sproszkowanej, najlepsza będzie ta świeża. W azjatyckich sklepach na zachodzie bez problemu ją dostaniemy, możecie się w nią zaopatrzyć także w naszym sklepie internetowym. Mrożona nie traci swoich właściwości, dlatego jeżeli nie zużyjecie całej paczki, można pozostałość zamrozić i użyć następnym razem. Świeża, niezleżała trawa jest dość twarda i nie wygląda na wysuszoną. Taka poleży w lodówce nawet 2 tygodnie.

Zastosowanie trawy cytrynowej

Najszersze zastosowanie trawa cytrynowa znajduje w kuchni tajskiej (zwana jest tam takraai), i innych kuchniach w rejonie (Indonezja, Kambodża, Malezja, Filipiny). Po obraniu 2 zewnętrznych liści, dodaje się ją do potraw w całości, pociętą na kawałki lub zmieloną. Pamiętaj, że tyko bielsza część (mniej więcej 8 cm) nadaje się do użycia. Najwięcej aromatu i smaku wydobywa się po rozgnieceniu łodyg, dlatego zazwyczaj zaleca się delikatnie rozbicie trawy trzonkiem od noża przed dodaniem jej do potrawy.
Dodaje się ją do sałatek, zup, potraw curry i dań smażonych w woku. Tajowie ją nawet marynują. Nierozłączną parą jest trawa cytrynowa i galangal – tę dwójkę używa się w takich potrawach jak osławiona na cały świat zupa Tom Yum, lub zielone, czerwone lub żółte tajskie curry. Pamiętaj by przed jedzeniem łodygi trawy wyjąć z potrawy jeżeli były dodawane w całości, nie konsumuj ich.

Inne zastosowanie trawy cytrynowej to użycie jej w celach medycznych, np. w Indiach. Olejek z trawy cytrynowej ma też działanie odstraszające insekty, niekiedy w tym celu uprawiana jest w ogródkach w cieplejszych klimatach. Używa się go również jako dodatek w kosmetykach (np. mydle), ale także jako pestycyd i konserwant.

Poza Azją, np. w Brazylii, chętnie dodawana jest do herbat.

W naszym sklepie internetowym zaopatrzycie się zarówno w świeżą trawę cytrynową jak i jej sproszkowaną formę. dostepne w sklepie

 

 

trawa cytrynowa

There are 4 comments for this article
  1. jazzlynn at 08:17

    Tak, to boski aromat! Ale nie musimy trzymać się ściśle przepisów tajskich, na szczęście już ich nie brakuje tak jak i przypraw. Moja koleżanka robiąc zupę dyniową pomyliła przepisy i dodała do niej trawę cytrynową, imbir, czosnek, lomonkę, chili – i wyszła pachnąca rewelacja! Tej zupy nie jadło się ale pochłaniało.

  2. Pingback: Karkówka z grilla po wietnamsku - Daystar restauracja wietnamska w Warszawie- Restauracja azjatycka -Restauracja Warszawa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *