Soczewica

Soczewica

Soczewica czerwona, zielona, żółta, czarna… Jedna z najstarszych strączkowych roślin uprawnych. Soczewica to smaczne i pożywne nasiona, które do spożycia nadają się po ugotowaniu. Uprawiana była już w starożytności i była wtedy postawą wyżywienia. Archeologiczne badania pokazują, że była konsumowana już 13000 lat temu. Obecnie uprawiana jest głównie w Indiach, Bangladeszu i Turcji a największym producentem i eksporterem jest Kanada. Bardzo bogata w witaminy, składniki mineralne, błonnik i białko. Najwiekszym konsumentem są Indie.

Soczewica ma kolor od żółtego do czerwono-pomarańczowy z zielonym, brązowym i czarnym. Istnieją duże i małe odmiany soczewicy. Soczewica jest sprzedawana w wielu postaciach z lub bez skórki, cała lub rozłupana.

Jest głównym składnikiem indyjskich dal‘i. Dal jest kompletnym źródłem białka dla zrównoważonej diety o małej zawartości lub bez mięsa.

Musi być ugotowana przed spożyciem, często łączona z ryżem już podczas gotowania – mają taki sam czas gotowania.

Czerwona (lub różowa) soczewica ma niższe stężenie błonnika niż zielona soczewica (11% zamiast 31%). Według Magazynu Health soczewica jest jednym z pięciu najzdrowszych źródeł żywności.

dostepne w sklepie

soczewica zielona

soczewica zielona

 

There is 1 comment for this article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *