Garam masala

Garam masala

Co to jest indyjska mieszanka przypraw garam masala

W naszym kraju kuchnia indyjska kojarzy się z przyprawą curry, w naszej opinii powinna to być coraz bardziej popularna garam masala (hindi गरम मसाला) – ta mieszanka przypraw to Indie w pigułce. Tylko otwierając torebkę z tą przyprawą, zapach przenosi nas na bazary w Mumbaju, czy do barów w Madrasie.

Samo słowo masala (hindi  मसाला) znaczy, jak nietrudno się domyśleć mieszankę przypraw lub ziół, a słowo garam (hindi गरम) znaczy dosłownie gorący (hot) ale nie w sensie pikantności, bardziej jej rozgrzewających i wspomagających trawienie właściwości (nie bez powodu jest używana w medycynie ajuwerdyjskiej jako lekarstwo).

Jest to przyprawa charakterystyczna dla kuchnii indyjskiej, pakistańskiej, rodzima jest także oczywiście dla Bangladeszu i Sri Lanki. Ze względu na jej popularność, doprawia się nią także potrawy w innych krajach Azji, ale nie powiedzielibyśmy, że to przyprawa rodzima dla Chin czy Laosu.

Co zawiera garam masala

Oczywiście jak to zawsze bywa w przypadku bardzo znanych potraw czy przypraw, skład może się różnić w zależności od prowincji czy też kucharza, który ją przygotowuje od zera, czy też od producenta, od którego kupujemy gotowe mieszanki.

Najczęściej możemy się natknąć na mieszaninę następujących przypraw, każda z nich o charakterystycznych, nierzadko zdrowotnych i smakowych walorach: kolendra, kmin (nie mylić z kminkiem), cynamon, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, pieprz (czarny lub biały), kardamon (czarny lub zielony), goździki, nasiona kopru włoskiego (fenkuł), liść laurowy. Brak tej czy owej przyprawy, czy ich stosunek do siebie nie zmieni bardzo charakteru mieszanki. Nie bądźmy więc zdziwieni, kiedy w składzie znajdzie się np. anyż gwiaździsty , imbir czy chili.  Tutaj znajdziecie przykład mieszanki z bardzo typowym i popularnym składem: garam masala.

Jeżeli macie trochę zacięcia, możecie oczywiście przygotować tę przyprawę sami. Przepisów na tę mieszankę w internecie znajdziecie sporo. Najlepiej byłoby, jeżeli użylibyście przypraw w całości, podprażylibyście je (będzie wtedy bardziej intensywna, ale uwaga, nie praży się niektórych przypraw jak, np. kardamon), a następnie zmielili i zmieszali. Ale jeżeli oczywiście nie dysponujecie zbyt dużą ilością czasu, można użyć gotowych, mielonych przypraw w proporcjach jak podają przepisy.

Oryginalną mieszanke garam masala firmy TRS kupicie u nas w sklepie.

Zastosowanie garam masala

W Indiach, Pakistanie, Bangladeszu czy Sri Lance, garam masalą samą lub w połączeniu z innymi przyprawami lub ziołami przyprawia się niezliczoną ilość potraw. Trudno je wszystkie zliczyć, nadaje się do wszelkiego rodzaju curry, mięsnych (np. tych z kurczakiem), jak i warzywnych. My polecamy klasyczny przepis na Aloo gobi z użyciem tej mieszanki.

Historia garam masali

Bardzo trudno jest prześledzić histrorię tego typu przyprawy, z tyloma jej wariantami, ale najprawdopodobniej pojawiła się najpierw w zimniejszych rejonach Indii (na północy), ponieważ, jak już wyżej wspomnieliśmy, miała rozgrzewające właściwości (warto poczytać o właściwościach poszczególnych składników, większość z nich opisywana będzie w pierwszej kolejności jako rozgrzewające, dobre na przeziębienia i wspomagające trawienie i metabolizm, a jak wiadomo im lepszy metabolizm tym nam cieplej). Na pewno do jej popularności przyczynił się angielski kolonializm, kiedy to bardzo dużo egzotycznych przypraw i roślin trafiało do kraju z zamorskich kolonii.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *